Oringi to jedne z najczęściej stosowanych pierścieni uszczelniających. Elementy te wykorzystywane są w przypadku różnego rodzaju maszyn i urządzeń. Same uszczelki dostępne są nie tylko w wielu rozmiarach, ale też wykonane z odmiennych materiałów. Poszukując odpowiednich pierścieni należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. O czym powinno się wiedzieć?

Czym dokładnie są gumowe oringi?

Uszczelki z tej kategorii stosowane są w wielu gałęziach przemysłu. Dzięki swoim właściwościom sprawdzają się zarówno w przypadku stałych, jak i ruchomych części maszyn. Charakteryzuje je okrągły przekrój i znaczna elastyczność. Ta ostatnia cecha uznawana jest za jedną z głównych zalet. Dzięki niej uszczelki są bardzo wytrzymałe i doskonale spełniają swoje zadanie. Sprawiają, że połączenia pomiędzy częściami maszyn są szczelne nawet przy braku ciśnienia.

To właśnie fizyczne właściwości materiałów, z jakich wykonane są oringi umożliwiają równomierne rozłożenie nacisku we wszystkie strony. Właściwie dobrany i założony oring gumowy gwarantuje więc bardzo dobrą szczelność połączenia. Jak jednak dobrać odpowiednią uszczelkę?

Na co zwrócić uwagę wybierając oringi?

Aby uszczelki były w pełni wydajne i wytrzymałe muszą być dopasowane zarówno do rodzaju maszyn, jak i warunków panujących w danej przestrzeni. Uszczelki z tej kategorii wykonywane są z wielu rodzajów tworzywa. Poszczególne materiały różnią się właściwościami, które sprawiają, że są odpowiednim wyborem w innej sytuacji. Niedostosowanie uszczelki pod tym względem mogłoby doprowadzić do zniszczenia oringów i niebezpiecznych awarii. Aspekty, na jakie powinno się zwrócić uwagę to m.in.: zakres temperatury, odporność na określone substancje chemiczne, wrażliwość na czynniki takie jak promieniowanie UV.

Wśród dużej ilości dostępnych uszczelek można odnaleźć modele wykonane z różnych mieszanek gumowych. W pierwszej kolejności należy więc dokładnie przeanalizować panujące w danej przestrzeni warunki i wyzwania, jakie będą czekały na oringi. Poszczególne modele mogą być odporne na działanie smaru i różnego rodzaju olejów. W określonych sytuacjach znaczenie będzie miała też wytrzymałość uszczelek wobec kwasów, płynów hydraulicznych lub ozonu. Materiał dostosowany do czynników znacząco wpłynie na bezpieczeństwo w miejscu pracy.

Jak dobrać rozmiar oringów?

Wielkość oringów dobiera się na podstawie ich średnicy wewnętrznej i grubości przekroju uszczelki. Często stosowanym sposobem doboru nowych elementów jest mierzenie starych, które uległy zużyciu. W tym przypadku należy jednak zawsze brać pod uwagę stopień deformacji oringa. Bezpiecznym rozwiązaniem może okazać się zakup zestawu uszczelek o danej średnicy, ale grubości przekroju również o rozmiar mniejszej i o rozmiar większej. Okrągłe uszczelki to niezawodne rozwiązanie, które sprawdza się niezależnie od branży, w jakiej pracują dane maszyny. Właściwie dopasowane będą służyły przez dłuższy czas.