Jako właściciel firmy musiałeś doświadczyć, że pracownik jest twoim najcenniejszym aktywem, ale co jeśli zatrudniasz kogoś, kto nie jest godny zaufania lub nie jest w stanie poradzić sobie z twoimi zadaniami?

W takich przypadkach będziesz musiał nawiązać stosunek pracy z potencjalnymi pracownikami i spróbować sprawić, by pracowali dla Ciebie. Tu właśnie pojawia się pojęcie rozmowy kwalifikacyjnej. Jest to najważniejszy etap procesu zatrudniania, który pokaże poziom zaufania między Tobą a potencjalnym pracownikiem.

Istnieją pewne rzeczy, które potencjalny pracownik powinien zrozumieć, zanim dołączy do Twojej organizacji.

1. Bądź uczciwy i sprawiedliwy

Zatrudnienie odpowiedniej osoby jest najważniejszą rzeczą dla Twojej firmy. Dlatego uczciwość i sprawiedliwość powinny być twoimi zasadami przewodnimi. Nie zatrudniaj kogoś, kto jest nieuczciwy i nie potrafi być sprawiedliwy.

2. Zaproponuj stanowisko i wynagrodzenie

Twój potencjalny pracownik chętnie dołączy do Ciebie i będzie pracował za rozsądne wynagrodzenie. Pracownik powinien zrozumieć, że im wyższa płaca, tym trudniej znaleźć dla niego zastępstwo. Dlatego zaproponuj danej osobie stanowisko, a następnie omów wynagrodzenie.

3. Zapoznaj się z osobą

Kiedy już zaoferujesz stanowisko, musisz poznać osobę. Jakie są jej mocne i słabe strony? Jak radzi sobie ze stresem? Te pytania pomogą Ci lepiej zrozumieć osobę i wyrobić sobie o niej opinię.

4. Omów warunki pracy

Jeśli osoba zgadza się pracować dla Ciebie, to teraz możesz porozmawiać o warunkach pracy. Czy godziny pracy są wystarczająco elastyczne dla tej osoby? Czy lubi pracować sam czy w zespole?

5. Zakończ ofertę

Kiedy już wszystko omówisz, możesz wreszcie złożyć ofertę. Jeśli dana osoba ją zaakceptuje, wtedy możesz iść. Jeśli nie, to nadal możesz znaleźć nowego kandydata.

Wnioski:

To było pięć prostych wskazówek, które pomogą Ci nawiązać stosunek pracy z potencjalnym pracownikiem. Staraj się być uczciwy i sprawiedliwy wobec tej osoby i uważnie obserwuj warunki pracy.