Czas na StartUp!

Prowadzisz własny biznes i potrzebujesz jednoznacznych odpowiedzi? Zapraszamy do lektury bloga i kontaktu z nami!

Jak liczyć terminy?

calendar-999172_1280

W umowach, w pismach z sądów i urzędów bardzo często znajdują się informację o terminie, w którym należy dopełnić określonych czynności – np. dokonać wpłaty, przedłożyć informację, wnieść pismo. Z niedopełnieniem terminu często mogą wiązać się dla nas bardzo niekorzystne konsekwencje. Kiedy termin określony jest datą nie ma problemu z jego konkretnym wskazaniem, kiedy jednak termin wskazany jest w dniach, miesiącach lub latach mogą pojawić się wątpliwości. Poniżej o tym jak należy prawidłowo liczyć terminy.

 Termin określony w dniach

Zgodnie z art. 111 k.c. termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia, zaś jeśli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest określone zdarzenie – przy obliczaniu terminu nie uwzględnia się terminu, w którym to zdarzenie nastąpiło. W praktyce oznacza to następujący sposób liczenia terminu:

11 stycznia 2016r. odebraliśmy korespondencję z sądu zawierające pozew o zapłatę przeciwko nam wniesiony przez naszego kontrahenta i wezwanie z sądu do złożenia odpowiedzi na pozew w terminie 14 dni od jego otrzymania.

Przy obliczaniu terminu nie wliczamy dnia w, którym zdarzenie nastąpiło – czyli 11 stycznia (otrzymanie pozwu i wezwania), odliczanie rozpoczynamy więc od kolejnego dnia, czyli 12 stycznia. Termin 14 dni na złożenie odpowiedzi, zgodnie z regulacją przytoczona powyżej, upływa więc 25 stycznia 2016r.

 Termin określony w tygodniach, miesiącach lub latach

Warto zapamiętać, że termin liczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca. I tak, np:

8 stycznia 2016r. zawarliśmy umowę, w której zobowiązaliśmy się do zapłaty za towar w ciągu 2 tygodni od dnia zawarcia umowy. Umowę zawarliśmy w piątek, termin zapłaty upływa więc w piątek – 22 stycznia 2016r.

5 stycznia 2016r. zawarliśmy umowę, w której zobowiązaliśmy się do nie korzystania z podwykonawców przez 3 miesiące od zawarcia umowy. Zobowiązanie to ogranicza nas do 5 kwietnia 2016r., a wiec najwcześniej z pomocy podwykonawców możemy skorzystać 6 kwietnia 2016r.

3 stycznia 2016r. zawarliśmy umowę o współpracę z kontrahentem na czas określony od dnia zawarcia umowy na 3 lata. Umowa wiąże nas do 3 stycznia 2019r.

Okresy wypowiedzenia

Jeśli w umowie przewidziany został okres wypowiedzenia termin liczymy w sposób określony powyżej. Jeżeli dodaliśmy zapis, że „umowa rozwiązuje się ze skutkiem na koniec miesiąca”, wówczas liczymy pełne miesiące i ostatni dzień miesiąca jest ostatnim dniem obowiązywania umowy.

15 stycznia wypowiadamy umowę najmu, która przewiduje miesięczny okres wypowiedzenia, ze skutkiem na koniec miesiąca. Umowa najmu rozwiązuje się 28 lutego 2016r.

Termin wypowiedzenia w prawie pracy

W przypadku umów o pracę należy pamiętać, że tutaj okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.

15 stycznia 2016r. składamy wypowiedzenie umowy o pracę, w przypadku której mamy przewidziany dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Umowa o pracę rozwiązuje się 30 stycznia 2016r.

15 stycznia 2016 roku składamy wypowiedzenie umowy o pracę, w przypadku której mamy przewidziany trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Umowa o pracę rozwiązuje się 30 kwietnia 2016r.

Dobre praktyki

W przypadku terminu na dokonanie określonej czynności warto więcej niż jeden raz sprawdzić kiedy upływa nam termin i upewnić się, że termin ten policzony został przez nas w sposób prawidłowy. Nierzadko konsekwencje niedochowania przez nas terminu mogą być bolesne i odczuwalne na długo po jego upływie, tym bardziej więc warto działać świadomie i nie na ostatnią chwilę.

Podstawa prawna:
Art. 110 -116 k.c.
Art. 30 § 21 k.p.

10 comments for “Jak liczyć terminy?

 1. 3 grudnia 2016 at 7:52 pm

  A co jeśli
  „31 stycznia 2016r. zawarliśmy umowę, w której zobowiązaliśmy się do nie korzystania z podwykonawców przez 1 miesiąc od zawarcia umowy.” Do kiedy jest to zobowiązanie?

  • Karolina Gorczyca
   3 grudnia 2016 at 7:58 pm

   O ile nic innego nie wynika z umowy zobowiązanie jest do 29 lutego 2016r., od 1 marca zakaz nie obowiązuje. Pozdrawiam :)

 2. Pytam
  2 stycznia 2017 at 12:51 pm

  dzień dobry,

  Co w sytuacji jeśli gmina odnośnie odpowiedzi ws. Informacji Publicznej deklaruje, że dostała od mnie maila z zapytaniem 15.12.,ale do kancelarii Urzędu Gminy wpłynęło to 16.12? Odpowiedź przyszła 30.12,wiec zgodzili się czy nie? Deklarują, że ode mnie otrzymali p godzinie 11 i tak było (minimalnie czas się różni). zgodzili się, bo mają na odpowiedź max 14 dni?

  Dziękuję

 3. Pytam
  2 stycznia 2017 at 12:57 pm

  Przepraszam za literówki. Pytanie :czy gmina się spóźniła? Wg nich trzeba liczyć od momentu przeczytania?
  Oni podają, że moje pytanie wpłynęło do nich na dwa adresy mailowe, a jeden z nich to był do kancelarii właśnie.

 4. Maria
  5 stycznia 2017 at 10:19 pm

  Witam dziś 5 stycznia lokatorka wysłała mi meilem wypowiedzenie umowy najmu z miesięcznym okresem wypowiedzenia do kiedy musi zapłacić ?

 5. Mateusz
  7 stycznia 2017 at 7:23 pm

  Wtiam, od kiedy liczy się okres wypowiedzenia w przypadku umowy zlecenia z miesięcznym terminem? Składając wypowiedzenie np. 15 stycznia upłynie ono 15 lutego czy 28 lutego?

 6. Michał
  5 sierpnia 2017 at 2:47 pm

  Rozpocząłem pracę 1 paź. 2014, po trzech latach zaczyna mi się liczyć trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Do kiedy muszę skutecznie złożyć wypowiedzenie, aby okres wypowiedzenia trwał tylko miesiąc. Czy jest to 31 sierpnia, czy można jeszcze na koniec września?

  • Michał
   5 sierpnia 2017 at 2:55 pm

   Jednak do 31 sierpnia…

 7. Krystyna
  2 września 2017 at 11:05 am

  Dzisiaj wypowiadam umowe najmu lokalu mieszkalnego . Obowiązuje mnie okres miesięczny. Jaka datę wpisać w zdaniu ” ze skutkiem ???????????

 8. Lucyna
  6 listopada 2017 at 2:25 pm

  Dzień dobry. Czy mogłabym się dowiedzieć co w praktyce oznacza 2 miesięczny -60 dniowy( tak brzmi zapis) okres wypowiedzenia umowy najmu mieszkania .Umowa podpisana została na okres12 miesięcy, z możliwością wypowiedzenia j/w. Czy w okresie wypowiedzenia mam prawo mieszkać w tym lokalu.?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *